Merhaba, bugün 2 Aralık 2023 Cumartesi
TOBB Nefes Kredisi 2020 Başladı.

Sayın Üyemiz;
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği; daha önceki yıllarda olduğu gibi, piyasalara canlılık kazandırılması, yatırım ve üretim amaçlı finansmana ulaşımda kolaylık sağlanması amacıyla "2020 Nefes Kredisi" Protokolünü 27 Nisan 2020 tarihinde Denizbank ve Kredi Garanti Fonu ile imzalamıştır.

Çorlu Ticaret Borsası da; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme Statüsündeki Üyelerinin, Covid-19 salgını tedbirleri nedeniyle faaliyetlerini en az olumsuz etki ile sürdürmeleri için ihtiyaç duyabilecekleri finansmanın uygun koşullarda karşılanmasına katkı sağlamak üzere, TOBB Nefes Kredisi 2020 Projesi’ne nakdi aktarım ile dahil oldu. Bu aktarım yapılan Protokol gereği Borsamıza Üye KOBİ’lerimize 10 katı tutarında kaynak, yani 5 Milyon Türk Lirası kredi olarak geri dönecektir.

Borsamızın dahil olduğu daha önceki Nefes Kredisi Projelerinde olduğu gibi, Hizmetinize sunulan yeni Projenin KOBİ Statüsündeki Üyelerimize, Çorlumuza ve Ülkemize içinde bulunduğumuz süreçte hayırlı ve faydalı olmasını diliyoruz.TOBB Nefes Kredisi 2020 Uygulaması

Başvuru : Üyelerimizin kredi ihtiyaçlarında kullanmaları için belirlenen kaynak Denizbank’ın Çorlu Merkez Şubesine aktarılmıştır. KOBİ Statüsündeki Üyelerimiz, Borsamızdan temin edecekleri “TOBB Nefes Kredisi 2020 Başvurusu İçindir” ibareli Faaliyet Belgesi ile 29.04.2020 tarihinden itibaren başvuru yapabileceklerdir.

Limit : Projeden daha fazla Üye İşletmenin faydalanabilmesi için;
Cirosu 3 milyon (dahil) TL ve altında olan işletmeler azami 50.000-TL,
Cirosu 3 milyon ile 25 milyon (dahil) TL arasında olan işletmeler ise azami 100.000-TL kredi kullanabilecektir.
Proje, Cirosu 25 milyon TL üzeri olan İşletmeleri kapsamamaktadır.

Faiz Oranları : Brüt faiz oranı yıllık yüzde 7,50 olacaktır.

Geri Ödeme Şartları : 2020 yılı sonuna kadar anapara ve faiz ödemesi istenmeyecek, geri ödemeler 2021 yılında 12 eşit taksitle yapılacaktır.

Masraf : 50 bin lira kredi için 150 TL, 100 bin lira için 300 TL Banka Masrafı dışında ek masraf olmayacaktır.

Komisyon : KGF kefaleti için mevzuat gereği %0,75 komisyon alınacaktır.

Teminatlar : Başvuruda Vergi-SGK borcu yoktur yazıları veya ilave teminat istenmeyecektir.

Sektör : Ciro koşulları uyan ve Aşağıda NACE kodları ve tanımları belirtilen sektörler dışındaki tüm borsamız üyeleri krediden faydalanabilecektir.
64.92.04- Tarım Kredi kooperatiflerinin kredi verme faaliyetleri,
64.99.01- Faktoring faaliyetleri
66.12.04- Döviz bürolarının faaliyetleri
66.19.06- Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatiflerinin kredi aracılık faaliyetleri ile kredi garanti fonunun faaliyetleri.

NOT:
• Çorlu Ticaret Borsası’nın aktardığı kaynak, “Teminat” niteliğinde olmayacaktır. 

• Üyelerimizin Başvurularının değerlendirilmesinde, Protokol gereği; Çorlu Ticaret Borsası’nın “Kredi Onayına İştirak ya da Referans Verme” gibi bir fonksiyonu bulunmamaktadır.


TOBB Denizbank Nefes Kredisi istenen belgeler için tıklayınız.