Merhaba, bugün 1 Şubat 2023 Çarşamba

ÇORLU AVRUPA YAKASI GAZETESİ HABERİ
Aralıksız Yağan Yağmurlar Çiftçiler İçin Bereket Oldu
05 MAYIS 2020

3 gündür aralıksız devam eden yağışlar nedeniyle çiftçiler zarar gördü mü sorumuzu yanıtlayan Yüksel Ertan, “kuvvetli ve sert yağış olmadığı için ürünlerde her hangi bir zarar söz konusu değil, yağışlar sağanak şeklinde ve yavaş olunca toprak yağışları çekti, ve bu yağışlar çiftçiler için bereket oldu, şu anda bir sıkıntı yok yağışlar istediğimiz gibi gidiyor” dedi.

ŞU ANDA TOPRAĞIN SUYA İHTİYACI VARDI

Toprağın yağmura ihtiyacı olduğunu ifade eden Çorlu Ticaret Borsası Başkanı Yüksel Ertan, “Yağmurlar hızlı yağmadığı için ürünleri yatıracağından endişe ettik fakat yağmur hızlı yağmadı yavaş yavaş yağdığı için toprak yağmuru çekti. Şu anda toprağın yağmura ihtiyacı vardı, yağan yağmuru toprak çekti. Hızlı yağmadığı sürüce yağmur ürünlere çok büyük zarar vermez. Toprağın şu anda suya yani yağmura çok ihtiyacı vardı. Toprak ihtiyacı olduğu için suyu aldı. Toprak gerektiği kadar çekti suyu” dedi.

ŞU ANDA BİR SIKINTIMIZ YOK

Konuşmasını sürdüren Yüksel Ertan şu anda bir sıkıntının olmadığını ifade etti. Ertan, “Ayçiçeklerin çoğu tarlalara ekildi, ayçiçeği için de bu yağan yağmur iyi geldi. Yağmurdan sonra havanın düzelmesiyle birlikte, üre ilacıyla, kök ilacı atılır fazla yağıştan kökler bozulmasın diye kök ilacı atar çiftçilerimiz. Şu anda bir sıkıntı yok istediğimiz gibi yağışlar gidiyor” dedi.