Merhaba, bugün 5 Aralık 2023 Salı
Çiftçilerimizi Ayakta Alkışlıyoruz.

14 Mayıs Çiftçiler Günü nedeniyle konuşan Çorlu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel ERTAN,
"Çiftçiler Günü' nü kutluyorum, pandemi sürecinde canla başla çalışan çiftçilerimizi ayakta alkışlıyoruz." dedi.
Çiftçilerin pandemi döneminde canla başla çalıştıklarını ifade eden Yüksel Ertan, “pandemi döneminde doktorlarımız hemşirelerimiz kadar çiftçilerimiz de başarıyı hak ettiler” dedi. Bölgemizde ve Türkiye’de gıda eksikliği yaşanmaması için ellerinden geldiği kadar çiftçilerin mücadele ettiklerini ifade eden Ertan çiftçilerin bu davranışlarının takdire şayan olduğunu söyledi. Çiftçilerin yaşadıkları zorluklara da değinen Yüksel Ertan, hayvancılığında geliştiğini ifade etti.

ÇİFTÇİLERİMİZE MİNNET BORÇLUYUZ
“Pandemi sürecinde çiftçilerimiz en az doktorlarımız hemşirelerimiz kadar başarı hak eden bir kesim oldu” ifadelerini kullanan Çorlu Ticaret Borsası Başkanı Yüksel Ertan, “Korona virüsü süresince gıdanın eksilmemesi için elinden geldiği kadar mücadele ettiler. Gerçekten taktire şayan bir davranış. Bu güne kadar belki de hiç bu kadar sıkı çalışmamışlardı. Bu korona virüsünün topluma etkisini azaltmak için herkes elinden geldiği kadar bağını bahçesini ekti. Bu sebeple çiftçilerimize büyük bir minnet borcumuz var, kendilerini ayakta alkışlıyoruz. Mümkün olduğu kadar bu koronadan fazla etkilenmeden çiftçilerimiz gıda üretimine büyük bir destek verdiler. Hepsini saygıyla sevgiyle selamlıyorum, çiftçiler gününü kutluyorum” dedi.

KREDİLERİN ERTELENMESİYLE ÇİFTÇİLERİMİZ NEFES ALDI
Çiftçilerin kredi taksitlerinin ertelenmesiyle nefes aldığını kaydeden Yüksel Ertan, “Çiftçilerimizin en büyük sorunu Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi taksitleriydi, bunların borçları da ertelendi. Çiftçilerimiz kredilerin ertelenmesinden bir nefes aldı. Bu sene Trakya’da verim iyi olacak gibi duruyor. Böyle olursa fiyat desteğiyle birlikte çiftçilerimiz bir nebze olsun nefes almış olacaklar. Çiftçilerimiz kendi kendimize yeten bir toplum olmak için harekete geçti ve büyük bir çaba ile çalışıyorlar” dedi.

HAYVANCILIK ÖN PLANA ÇIKIYOR
“Bu sene hayvancılığın ön plana çıktığını görüyoruz, hükümetimizde bu durumun farkına vardı” ifadelerine yer veren Çorlu Ticaret Borsası Başkanı Yüksel Ertan, “Herkesin şu anda düşündüğü büyük çiftçilerde, küçük çiftçilerde hayvancılığa dönmeye çalışıyorlar. Fakat burada bir destek lazım, köy kooperatifi gibi mi olur hayvancılıkla uğraşan çiftçiler bu kooperatifte bir arada hayvancılık yapabilir. Bu kooperatife de destek verilirse, hayvancılık daha da gelişebilir, 10-15 hayvana bakmak yerine köylerde hayvancılıkla uğraşan çiftçiler birleşerek 500 hayvanı bir ağılda bakabilirler. Diğer ülkelerde bunun örnekleri var. Örneğin Hollanda da 1000 baş 2 bin baş hayvan ari işletmeler kurularak bakılıyor. Durum böyle olunca giderler düşüyor gelirler artıyor. Köylerde her ağılda 10 tane olacağına 1000 hayvanlı ağıllar kurularak giderler düşürülüp gelirler artırılabilir ve gelirler ortaklar arasında paylaşılır” dedi. örüyoruz, hükümetimizde bu durumun farkına vardı” ifadelerine yer veren Çorlu Ticaret Borsası Başkanı Yüksel Ertan, “Herkesin şu anda düşündüğü büyük çiftçilerde, küçük çiftçilerde hayvancılığa dönmeye çalışıyorlar. Fakat burada bir destek lazım, köy kooperatifi gibi mi olur hayvancılıkla uğraşan çiftçiler bu kooperatifte bir arada hayvancılık yapabilir. Bu kooperatife de destek verilirse, hayvancılık daha da gelişebilir, 10-15 hayvana bakmak yerine köylerde hayvancılıkla uğraşan çiftçiler birleşerek 500 hayvanı bir ağılda bakabilirler. Diğer ülkelerde bunun örnekleri var. Örneğin Hollanda da 1000 baş 2 bin baş hayvan ari işletmeler kurularak bakılıyor. Durum böyle olunca giderler düşüyor gelirler artıyor. Köylerde her ağılda 10 tane olacağına 1000 hayvanlı ağıllar kurularak giderler düşürülüp gelirler artırılabilir ve gelirler ortaklar arasında paylaşılır” dedi.

Avrupa Yakası Gazetesi Haberi.